Apzaļumošana
Ceolīts
ir svarīgs mauriņa zāles augsnes komponents. Tas tiek izmantots mauriņu un zālienu
izveidošanai stadionos, sporta laukumos, parkos, sabiedriskās vietās, golfa
laukumos, privātu un sabiedrisku būvju teritoriju labiekārtošanā.
Ceolīta
izmantošana novērš augsnes izmīdīšanu, dziļi aerē un ventilē augu sakņu
sistēmu, brīnišķīgi saglabā un novada līdz augu sakņu sistēmām optimālu ūdens
daudzumu. Tas uzsūc indīgās ķimikālijas un neļauj tām izplatīties apkārtējā
vidē, būtiski samazina mēslojuma izskalošanos gruntsūdeņos un tādejādi samazina
piesārņojumu, pēc vajadzības pakāpeniski piebaro augus ar barības vielām,
nodrošina lielisku katjonu apmaiņas līmeni, aktivizē derīgo mikroorganismu
vairošanos un funkcionēšanu.
Labas fiziskās īpašības – nesablīvēšanās, birstamība, higroskopiskums, liela adsorbcijas spēja attīstītās kanālu un poru sistēmas dēļ, liela jonu apmaiņas spēja (līdz 160 mg-ekv / uz 100 g ceolīta).
Priekšrocības
Ceolīts lieliski aerē augsni, veicina sakņu sistēmas attīstību, visa auga attīstību; notur sakņu zonā pietiekamu ūdens daudzumu – 40-70 % no sava svara, darbojas kā mēslojuma – nitrāta, fosfātu, kālija, auga veselībai un tā augšanai svarīgāko barības vielu un komponentu uzglabāšanas rezervuārs. Ceolīts savā sazarotajā struktūrā uzsūc mēslojumu, līdz to atrod augu saknes. Ceolītā aizturētais slāpeklis ilgstošā laika posmā nešķīst ūdenī un to neizskalo lietus. Ceolīts ekonomē mēslojumu. Gruntsūdeņos tiek izskalots mazāk mēslojuma, īpaši slāpekļa mēslojumu. Ceolīts par 20 - 40 % uzlabo mēslojuma asimilāciju. Ja ceolīts netiek izmantots, apmēram 35 % slāpekļa tiek izskalots no sakņu zonas un nokļūst gruntsūdeņos, piesārņojot tos ar nitrātiem un nitrītiem.
Pielietojums
Velēnas rekonstrukcijai, mauriņa atjaunošanai un atveseļošanai tiek izmantots līdz 150 kg ceolīta uz 100 kvadrātmetriem.
Esošo mauriņu ārstniecībai un to mēslošanai tiek izmantoti 15 – 30 kg ceolīta uz 100 kvadrātmetriem jeb 1500 – 3000 kg uz hektāru.