Puķkopība
Dabīgs ceolīts tiek izmantots diezgan dažādās jomās – no celtniecības līdz lauksaimniecībai. Daudzi puķkopji jau sen ir novērtējuši šo vielu izmantošanas priekšrocības visdažādāko augu grupu audzēšanā. Daudzos rakstos ceolītus kļūdaini dēvē par mēslojumu. Patiesībā šī vulkānisko minerālu grupa ir universāls sorbents. Ceolīts, to iestrādājot augsnē, veicina tās irdenumu, piesātināšanos ar skābekli, organisko un minerālvielu palikšanu augsnē, liekā ūdens uzsūkšanos un tā tālāk. Ceolīts palēnina mitruma iztvaikošanu no augsnes, pateicoties tam, samazinās mitruma kritumi, tas nozīmē, ka apstākļi kļūst sakņu sistēmai labvēlīgāki. Ceolīta sorbcijas spēja ir pārsteidzoša – tas spēj uzsūkt mitruma daudzumu, kas sasniedz līdz 70 % no paša svara. Rezultātā dekoratīvie augi labāk aug, ir mazāk pakļauti dažādām slimībām, biežāk zied un ilgākā laika posmā saglabā savu skaistumu.
Ceolīts tiek lietots dažādās devās atkarībā no tā apstākļu specifikas, kādi ir nepieciešami tās vai citas grupas augiem. Standarts un visuniversālākais ceolīta izmantošanas veids ir tā pievienošana augsnei apmēram 30 % apmērā no tās svara. Lieliem augiem ar labi izveidojušos, sazarotu sakņu sistēmu (gumijkoki, palmas, citrusaugi) ir labi piemērotas augsnes, kuru sastāvā ir 50 % ceolīta.
Priekšrocības
Arī kaktusiem paredzētajai augsnei ir dažādas ceolīta pievienošanas normas. Tuksneša un kalnu kaktusiem optimālais sorbenta saturs augsnē nepārsniedz trešdaļu, meža kaktusiem – līdz 20 %. Citi sukulenti (biezlapes jeb naudas koki, kalanhojas, eiforbijas, litopi jeb dzīvie akmeņi) labi aug augsnēs, kuru sastāvā ir līdz 50 % ceolīta.
Tropiskajiem augiem (filodendri, antūrijas) optimālais sorbentu sastāvs augsnē ir 40 %. Begonijas, gloksīnijas, ciklamenas, sanpaulijas, papardes, kā arī vīteņaugi un nokarenie augi (hlorofitumi, tradeskancijas) labi jūtas augsnēs, kurās ir 40 % ceolīta.
Ceolīts tiek izmantots ne tikai kā augsnes sastāvdaļa, bet arī kā drenāža. Šim nolūkam tiek izmantoti lielo frakciju sorbenti. Šāda drenāža efektīvi uzsūc lieko mitrumu, nepieļaujot sakņu sistēmas un stiebra pamatnes pūšanu. Savukārt, zemei izžūstot, mitrums, kas bija uzkrājies ceolīta drenāžas granulās, atbrīvojas un sakņu sistēma to var izmantot.
Ceolīti tiek izmantoti arī spraudeņu iesakņošanai un sēklu diedzēšanai. Šiem nolūkiem var izmantot tīru smalko frakciju sorbentu vai augsnes maisījumu uz ceolīta bāzes (saturs – 50 - 80 %).
Pielietojums
Puķu dobju un dekoratīvo augu kopšana. Stādot ziedošos un dekoratīvos krūmus un kokus (rozes, forsaitijas, jasmīnus, ceriņus, tūjas, kadiķus utt.) ceolīta iestrādes norma ir 1-3 kg uz vienu augu. Veidojot puķu dobi vai kompozīciju, kā arī kopjot jau esošās, ceolīts tiek iestrādāts augsnē, rēķinot 25-50 kg uz 100m2.